Diabetológia

A diabetológia szakrendelésre beutaló és előjegyzés szükséges!

A diabetológia a cukorháztartás zavaraival, illetve a cukorbetegség megelőzésével, kezelésével, valamint szövődményeivel foglalkozik. A cukorbetegség esetében megkülönböztetünk egymástól prediabéteszt (cukorbetegséget megelőző állapot, ahol a vércukorszint magasabb a normál értéknél), terhességi diabéteszt, valamint 1-es típusú diabéteszt, és 2-es típusú cukorbetegséget.

Szakrendelés időpontok

OrvosHétfőKeddSzerdaCsütörtökPéntek
Dr. Horváth Viktor16:00-20:00
Dr. Svébis Márk13:00-16:0012:00-16:00

Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között?

Az 1-es típusú diabétesz olyan autoimmun betegség, melynél az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit. Az inzulintermelő sejtek pusztulása inzulinhiányhoz vezet, ami a vércukorszint felborulását eredményezi a szervezetben. A betegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel (inzulin pótlás injekció formájában, inzulinpumpa alkalmazása) azonban kordában tartható.

Az inzulin a hasnyálmirigy Langerhans szigeteiben található, béta-sejtek által termelt hormon, amely
szerepe szerint a cukor beépülését segíti elő a sejtekbe.

A 2-es típusú cukorbetegség esetében a szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint csökkentő hatását megfelelően érvényesíteni, azaz inzulinrezisztencia áll fenn. Az inzulinrezisztencia mögött az inzulin receptorok hibás működése áll. A 2-es típusú diabétesz a vércukorszint rendszeres ellenőrzése mellett kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozással, megfelelő testmozgással, bizonyos esetekben gyógyszeres kezeléssel kiegészítve visszaszorítható.

Vércukor terheléses vizsgálat

Az orális glukóz tolerancia teszt (OGTT) olyan laborvizsgálat, mely a terhességi cukorbetegség, panaszokat még nem okozó cukorbetegség, valamint az azt megelőző állapot (csökkent glükóz tolerancia) felismerésére, és a szénhidrát anyagcsere megítélésére szolgál.

Terheléses vércukor vizsgálat nem végezhető cukorbetegeken, ha az éhgyomri vagy étkezés utáni vércukor érték alapján cukorbetegség diagnózisa állítható fel.

A vércukor terhelés előtt kiegyensúlyozott, napi legalább 150g szénhidrát tartalmú étkezés javasolt.

A vizsgálat a reggeli órákban éhgyomorral történik, két mintavétellel. Először éhgyomri vérvétel történik, amit egy vércukorszint ellenőrzés követ. Ha a mért érték 7 .00 mmol/l alatt van, a vizsgálat elvégezhető, a páciensnek ekkor el kell fogyasztania egy 75 g glükózt tartalmazó, édes oldatot. Ezután 120 perc múlva történik a második vérvétel, melyből a vércukorszint vizsgálata után megállapítható lesz a glükóz tolerancia.

Milyen esetekben érdemes diabetológushoz fordulni?

  • Diabétesz gyanú esetén: látászavarok, állandó szomjúság, testsúlycsökkenés, gyakori vizeletürítés, visszatérő gombás fertőzések, kimerültség
  • Már kialakult cukorbetegség esetén
  • Szűrővizsgálat céljából 45 év felettieknek
  • Szűrővizsgálat céljából 45 év alatt azon személyeknek:
    • akiknek 25 feletti a testtömeg indexe
    • magas vérnyomással, valamint emelkedett vérzsír szinttel rendelkezőknek
Facebook
Tisztelt páciensünk!
Időpontfoglalási felületünk megújult és funkcióiban jelentősen bővült! Használatához regisztráció és bejelentkezés szükséges.
Új