Nőgyógyászat szakrendelés

 

A nőgyógyászat szakrendelésre csak előjegyzés szükséges!

Előjegyzés telefonon: +36 (23) 534-560
Előjegyzés emailben: egeszseghaz@biatorbagy.hu

OrvosHétfőKeddSzerdaCsütörtökPéntek
dr. Dobos István

dr.Blága Imre

dr. Tompa Norbert Magán

dr. Tamási Ferenc


10:00-16:00 havi 2x




16:00-18:00





15.00-19:00
9:30-13:30



dr. Gabulya Henrik


15:00-19:00


Nőgyógyászati szakrendelést nem csak panasz esetén, hanem szűrés céljából is ajánlott felkeresni. A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat kiemelten fontos a női egészség megőrzéséhez, melynek elsődleges célja a fertőzések és szervi elváltozások kiszűrése mellett a rák megelőző állapotainak időbeni felismerése.

A nőgyógyászati vizsgálat a szeméremtest, a hüvely, a méh, illetve a petefészkek vizsgálatából, valamint a méhnyak szűrésből (citológia) áll. A páciens kérésére a szakorvos elvégzi az emlők fizikális vizsgálatát is, melynek során áttapintja az emlőket, valamint a hónaljban található nyirokcsomókat.

Milyen tünetekkel forduljak nőgyógyászhoz?

  • Vérzészavar esetén
  • A menstruáció során fellépő tünetek (fájdalom, erős hasi görcs, ájulás, rendszertelen ciklus) esetén
  • Hormonális változások okozta panaszokkal (hajhullás, fokozott szőrnövekedés, bőrelváltozások, acne, fokozott súlygyarapodás a fogamzásgátló szedésének időtartama alatt, hőhullámok, ritmuszavarok, krónikus fáradtság a változó korban)
  • Emlő elváltozásokkal (fájdalom, váladékozás, csomó vagy göb tapintása az emlőben, hónaljban, a mell formájának megváltozása, a mellbimbó tartós behúzódása, az emlő bőrének megváltozása esetén)
  • Ha a szeméremtest viszket, ég, hólyagos elváltozások, szemölcsök találhatóak rajta, a nagyajkakban csomó, duzzanat tapintható
  • Amennyiben a hüvely ég, viszket, megváltozik a folyás színe, szaga, állaga
  • Fájdalmas szexuális együttlét esetén, ha kellemetlen vizelési ingert érez együttlét után
  • Ismeretlen eredetű alhasi és medencetáji fájdalom, görcsök esetén

Milyen vizsgálatokra számíthat a nőgyógyászati szakrendelésen?

Hüvelyi ultrahang

A hüvelyi ultrahang  a méh elhelyezkedéséről, nagyságáról, szerkezetéről ad pontos képet. A nőgyógyász szakorvos a vizsgálat során a zselével bevont vizsgálófejet finoman becsúsztatja a hüvelybe. A fej mozgatásával a teljes kismedence láthatóvá válik.

Emlő vizsgálat

A tapintásos emlővizsgálat során a nőgyógyász a mell, valamint a hónalj tájékon található eltéréseket vizsgálja. A mellek áttapintását csak a páciens kérésére végzi el a szakorvos. Abban az esetben, ha elváltozást tapasztal, ultrahang vizsgálatot, illetve mammográfiás vizsgálatot javasol.

Méhnyakrák szűrés

A  méhnyakrák szűrés (cytologia) során a hüvely feltárását követően, a nőgyógyász a méhszáj felszínéről, valamint a méhnyakcsatorna kezdeti szakaszáról sejtvételi eszköz segítségével váladék mintát (kenetet) vesz, melyet egy tárgylemezre visz fel.

A kapott sejtmintát a későbbiekben a citopatológus szakember mikroszkópos vizsgálatnak veti alá, majd kiértékeli. Az esetleges kóros állapotokra a kenetben található hámsejtek elváltozásaiból lehet következtetni.

Kolposzkópia

kolposzkóp egy fénykibocsátó és nagyító rendszer, mely a test és az élő szövet egyes részeinek többszörös (általában 5-30-szoros) nagyítására alkalmas.

Amennyiben a méhnyakrák szűrés eredménye elváltozást mutat, a nőgyógyász szakorvos kolposzkópos vizsgálatot is végez. Ennek során a feltáró lapoccal eltartott hüvelyfalak lehetővé teszik a méhnyak láthatóságát. Maga a vizsgálat fájdalommentes, és a hüvely feltárását követően mindössze néhány percet vesz igénybe. Az ecetsavval érintett méhnyak felszínén a hámeltérések kontrasztosabbá, jól kivehetővé válnak.

Mit kell tudni méhnyakrákról?

A méhnyakrák az emlőrák után a második leggyakoribb rosszindulatú daganatos női betegség. Főként 30-40 éves kor között fordul elő, de az utóbbi időben a fiatalabb korosztályt is egyre inkább érinti. Magyarországon évente 1000-nél több betegséget diagnosztizálnak. Sajnálatos módon a betegek többsége korábban soha nem vett részt szűrővizsgálaton.

A méhnyakrák sokáig tünetmentes, panaszokat általában későn okoz. A rendellenes vérezgetés és szokatlan folyás felhívhatják a figyelmet a betegségre. A szűrés során, még a panaszok megjelenése előtt találhatunk olyan elváltozásokat, melyek rákmegelőző állapotra vagy korai rákra utalnak. A korai stádiumban lévő rákos megbetegedések közel száz százalékban gyógyíthatók. Ha a betegség már kifejlődött, a komplex kezelés annál hatásosabb, minél korábban került diagnosztizálásra.